Kent Junior Closed 2016 Results

By | Forum | No Comments

Boys Under 11 Championship

bu11-finalists

Boys Under 11 Final: (1) Jude Gibbins (Beckenham) beat (2) Dylan Roberts (Tunbridge Wells) 3-0 (11-8, 11-6, 11-5)

bu11-plate-finalists

Boys Under 11 Plate Final: Ayaan Ratnayaka (Park Langley) beat Timmy Skopets (Poultwood) 3-1 (11-8, 11-9, 11-13, 11-9)

Boys Under 13 Championship

bu13-finalists

Boys Under 13 Final: (1) Caleb Boy (Beckenham) beat (2) Max Tunon (Beckenham) 3-2 (11-7, 11-8, 4-11, 5-11, 11-9)

bu13-plate-finalists

Boys Under 13 Plate Final: Will Morris (Tunbridge Wells) beat Harry Wilson (Thanet) 3-1 (10-12, 11-2, 11-9, 11-9)

Boys Under 15 Championship

bu15-finalists

Boys Under 15 Final: (1) Billy Miles (Thanet) beat (2) James Gibbins (Beckenham) 3-0 (11-9, 11-4, 11-3)

bu15-plate-finalists

Boys Under 15 Plate Final: Michael Mitterer (Park Langley) beat Josh Cutting (Canterbury) 3-2 (11-9, 9-11, 12-10, 5-11, 12-10)

Boys Under 17 Championship

bu17-finalists

Boys Under 17 Final: (1) Jack Mitterer (Park Langley) beat (2) Ed Miles (Thanet) 3-0 (11-9, 11-5, 11-9))

bu17-plate-finalists

Boys Under 17 Plate Final: Billy Miles (Thanet) beat Oscar Mansfield-Jones (Canterbury) 3-0 (11-8, 11-8, 11-7)

Boys Under 19 Championship

bu19-finalists

Boys Under 19 Final: (1) Jack Mitterer (Park Langley) by (2) Alisdair Shapcott (Beckenham) 3-2 (13-11, 7-11, 11-13, 11-1, 11-7)

bu19-plate-finalists

Boys Under 19 Plate Final: Ed Miles (Thanet) beat James Caps 3-0 (11-5, 11-0, 11-6)

 

Girls Under 11 Championship

gu11-finalists

Girls Under 11 Final: Lottie Hill (Maidstone) beat Jemma Carr (Beckenham) 3-0 (11-4, 11-5, 11-1)

 

Girls Under 13 Championship

gu13-finalists

Girls Under 13 Final: Elize Chaplin (Thanet) beat (3/4) Poppy Merrick (Park Langley) 3-1 (11-4, 10-12, 11-3, 11-7)

gu13-plate-finalists

Girls Under 13 Plate Final: Isabel McCullough (Sundridge Park) beat Ella Tunon (Beckenham) 3-1 (11-5, 11-6, 6-11, 11-5)

 

Girls Under 15 Championship

gu15-finalists

Girls Under 15 Final: (2) Lotti Taylor-French (Bexley) beat (1) Karishma Bansal (Black Lion) 3-1 (6-11, 11-9, 11-6, 11-3)

gu15-plate-finalists

Girls Under 15 Plate Final: Elize Chaplin (Thanet) beat Shona Oliver (Blackheath)  3-0 (11-1, 11-4, 11-2)

 

Girls Under 17 Championship

gu17-finalists

Girls Under 17 Final: (1) Lily Taylor-French (Bexley) beat (2) Lotti Taylor-French (Bexley) 2-0 (11-8, 11-7)

gu17-plate-finalists

Girls Under 17 Plate Final: Lucy Vines (Limpsfield) beat Milly Wilson 3-0 (14-12, 11-7, 11-1)

 

Girls Under 19 Championship

gu19-finalists

Girls Under 19 Final: Lily Taylor-French (Bexley) beat Alice Hill (Maidstone) 3-1 (11-3, 11-5, 13-11)

Thank you to all that played in this years event and to all parents for their support!

Special thanks go to Stewart Proctor (Elevating Safety Solutions) and The Roe brothers (The Roe Group) for sponsoring this years event!

 

Also big thanks to:

Richard Antcliff for setting up the tournament and entry form on the Kent tournaments site.

Stewart Proctor and Adam Ward for being on hand all weekend to help me run the event and ensure all ran smoothly.

Darryl Wilson for helping out all weekend ensuring players were on correct court and that markers were found for all matches!

Jim Bloomfield for taking photos of all finalist on and off court.

Jonathan Boy for organising the raffle in aid of the Sunshine 4 Sumner campaign (https://www.justgiving.com/crowdfunding/sunshine4sumner)

Thanet Squash Rackets Club for hosting a great event and their hospitality!

FULL RESULTS CAN BE FOUND BELOW:

Boys Under 11 Championship Results Boys Under 11 Plate Results
Boys Under 13 Championship Results Boys Under 13 Plate Results
Boys Under 15 Championship Results Boys Under 15 Plate Results
Boys Under 17 Championship Results Boys Under 17 Plate Results
Boys Under 19 Championship Results Boys Under 19 Plate Results
Girls Under 11 Championship Results
Girls Under 13 Championship Results Girls Under 13 Plate Results
Girls Under 15 Championship Results Girls Under 15 Plate Results
Girls Under 17 Championship Results Girls Under 17 Plate Results
Girls Under 19 Championship Results

Strong Showing for Kent in East of England Masters

By | Forum | One Comment

Duane v Eamon EofE 2016-17

Keeley v Natalie 2016-17

Karen Hulme w055

Report by Christian Donelan

The England Squash Masters 2016-17 East of England Regional Event took place 2nd-4th September at Moreton Hall Health & Squash Club last weekend featuring eight Kent players.

Top honours went to No1 Seed Keeley Johnson winning the W035/40 Combined Age Group Championships with a business like performance winning out for the loss of only a single game in four matches.  WO55/60 No2 Seed    Karen Hume won the W055/60 combined age group championships also for the loss of just one solitary game in the final, recovering from one down to beat No1 Seed and reigning British Open W055 Champion Jill Campion 7/9, 9/1, 9/2, 10/8.  Flying the flag for the Kentish men was Duane Harrison who was last man standing in the M050’s Championships, successfully deploying a new secret weapon much to the shock of himself and his opponents – a drop shot!  Seeded 5/8, Harrison harked back to the days of the wild west and Billy the Kid (when there was always some young gunslinger who would come along looking to shoot down some reputations) toppling the gritty 3/4 Seed Peter Lonsdale in the quarters, then edging out the sporting No1 seed Marc Aldridge in tense 3-2 semi.  In the final Harrison beat the stylish No2 seed Eamon Price in a sunday morning showdown that saw him win out 9/3, 9/7, 9/6, leaving Harrison to contemplate if he had learned to play a drop shot slightly earlier in his squash career, just what could have been?

 

Hence three more Masters titles were brought back to Kent so far this season, to add to the British Open (M060) title won by Clive London earlier in the summer, making a current total haul of four.  Congratulations to all.

 

Other notable performances included, M040 5/8 seed Christian Donelan who upset the draw with a quarter final win over the enduring 3/4 seed Joss Hargrave in a marathon five setter, winning out 13/11, 9/11, 11/13, 11/5, 11/6.  Donelan was however unable to summon enough reserves in the semi’s later in the day to trouble eventual champion Jonathan Gallacher, going down 11/7, 11/3 11/5.  (More training needed then).

 

In the Men’s 045’s Stuart Eastman made his debut appearance in a masters event and did well to reach the quarter finals, justifying his 5/8 seeding, with a good win over Lancashire’s Gary Wood in the last 16, but No1 seed Jonathan Gliddon proved too strong with Eastman eventually going down 11/3, 11/6, 11/5.

 

Canterbury’s Sean Wardman also made his debut in his first masters tournament in the M050 category.  Wardman started well in his opening match and threatened to cause an early upset, taking the first game against 3/4 seed Darren Withey, but was unable to sustain his initial level allowing his opponent to recover his composure and win out 8/10 9/2, 9/0, 9/1.

 

In the M055’s 5/8 seed Nick Peel progressed comfortably past his first round opponent Martin Shelley 9/4 9/4 9/2 to set up a quarter final against 3/4 seed Tom Pollard.  Pollard opened up a two game lead and despite Peel’s efforts to draw level, he was just edged out in the fourth to go down 4/9 4/9, 9/5, 8/10.

 

Robert Smith has a tough draw in his opener in the M070’s against Oxfordshire’s Roger Booker going down 1/9 10/9 4/9 8/10.  Entering the plate, Smith comfortably won through his semi final before losing a tough five set battle,  9/4 9/2 6/9 8/10 9/2 to Scotland’s Ken Reid.

 

The next regional event will be the North of England Masters on the 21-23 October at Pontefract Squash and Leisure Club.  For more information please visit www.englandsquashmasters.co.uk

Kent 2nds secure promotion!

By | Forum | One Comment

FINAL

(L) to (R): Duane Harrison, Steve Pratt, Tom May, Joe Magor (c), Neil Baker, Lewis Ryall

Kent 2nd team gained promotion from Division 1 after a hard fought 4-1 win over Dorset with the winner being promoted to Division on next season after Suffolk and Cornwall had suffered late withdrawal in their squads through injury.

Captain, Joe Magor made way for veteran Duane Harrison to step in at 5 against Giles Crease. Harrison did enough in each game to win in 3 winning 11-8, 11-9, 11-8 to give Kent the perfect start!

Neil Baker meanwhile was involved in the match of the tie, fighting tooth and nail all the way against Heath Wallace who got himself out of trouble on many an occasion with some outrageous retrieving and court coverage. Despite being drilled by the ball late on in the 3rd game, Neil took the 4th comfortably to set up a photo finish, eventually getting over the finish line 12-10 in the 5th to give Kent a 2-0 lead!

Steve Pratt and Tom May were on next. Pratt frustrated his opponent with his mixture of pace, retrieving and front court trickery, eventually taking the tie in straight games to seal the tie for Kent

Tom May on the other hand was involved in a battle and a half with his opponent Marc James displaying an array of comedy retrieving to frustrate the Kent man. Despite going 2-1 down, May managed to sneak the 4th and 5th games 11-9 to take the match 3-2 and allow Kent to go 4-0 up!

Needless to say, within minutes of the match finishing, myself and Mr Harrison were seen flying down the stairs to the changing room to inform Mr May that his opponent had a colossal 3000 points less than him on SquashLevels and that his own personal score was going to taking a right good kicking! The expression on May’s face when he realised that he’d been had was camera worthy but sadly camera crew were on lunch break! Well played Marc!

May was soon in better spirits when I informed him that I’d managed to secure the entry of World No.60 Eddie Charlton for The Kings Open 2016 on the 22nd to 24th of April 2016. Incidentally, if you haven’t entered then you need to get your rear into gear! Entries close on the 14th of April and details of how to enter are found by clicking here!!

Lewis Ryall was on last, and with Kent being 4-0 up, the last match was a dead rubber. Ryall took on Gus Bell who took advantage of some uncharacteristic errors from the Ryall racket to take the match 3-1.

Kent taking the match 4-1 and look forward to life in Division 1 next season!

Thanks to all the players who turned up this season for Kent 2nds:

Steve Pratt, Lewis Ryall, Neil Baker, Tom May, Zeb Young, Joe Magor and Duane Harrison!

FINAL SCORE

1. Steve Pratt bt Neil Chambers 3-0 (11-7, 11-9, 11-3)
2. Lewis Ryall lost to Gus Bell 1-3 (8-11, 11-6, 10-12, 7-11)
3. Neil Baker bt Heath Wallace 3-2 (7-11, 11-9, 11-13, 11-3, 12-10)
4. Tom May bt Marc Anthony 3-2 (12-14, 11-8, 8-11, 11-9, 11-9)
5. Duane Harrison bt Giles Crease 3-0 (11-8, 11-9, 11-8)

The Kent County Closed Championships 2016

By | Forum | No Comments

KentCountyClosed2015

ENTER ONLINE AT: WWW.CSQUASH.ORG

This years Kent County Championships will be held at The Parklangley Club.

Following on from last year, the event will be a graded tournament with A, B and C Grades, with the winners of the men’s A event being declared the county champion. Each grade will also have a plate event running along side.

Entry is restricted to all players born in Kent or residing in Kent!

The events will be:

Men’s A Grade Championship (Title Holder: Josh Masters – Bexley)

Men’s B Grade Championship (Title Holder: Nick Peel – Cobdown)

Men’s C Grade Championship (Title Holder: Chris Mead – Cobdown)

Women’s Championship (Title Holder: Amelia Henley)

Entry fee is £15 (cheques payable to Kent SRA) with Prize money available from Men’s A Grade Championship and Women’s Championship. Prizes will also be available for B and C grades.

Club Address: The Parklangley Club, 44a Wickham Way, Beckenham, Kent, BR3 3AF

Club Website: http://www.theparklangleyclub.co.uk/

Entries are done online by filling out the form above

For more information or to enter please contact me via:

Email: joe@cmstringers.com

Phone/text: 07909 531367

Entries close on Tuesday 15th of March 2016